Witamy Schengen!

Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia nasz kraj wchodzi do układu z Schengen, co wiąże się ze swobodniejszym przekraczaniem granic wewnątrz Unii Europejskiej, a więc również do Republiki Czeskiej. W związku z tym wypadałoby godnie powitać Schengen...

Zapraszamy na wspólną imprezę, której organizatorem jest Mirek Petřík, kasztelan wieży widokowej na Biskupiej Kopie w Górach Opawskich. Impreza odbędzie się w sobotę 22 grudnia, a jej plan jest następujący:

10.45 – spotkanie na Przeł. Mokrej (między Biskupią Kopą, a Srebrną Kopą)
11.15 – przejście do schroniska „Pod Kopą Biskupią”
11.40 – piwny przystanek
12.15 – przejście do granicznego szlabanu postawionego w 2001 r.
12.30 – przejście na czeską stronę obok transformatora; toast z okazji końca 62-letniej „braterskiej, słowiańskiej” granicy. Podejście do schronu na skrzyżowaniu ścieżek Wolfa i św. Antoniego. Toast na cześć dyrekcji Lasów Republiki Czeskiej w Jeseníku, które wybudowały schron na potrzeby turystów.
13.00 – wejście na szczyt Biskupiej Kopy, wzniesienie toastu na cześć Unii Europejskiej
14.00 – zejście do schroniska, gdzie turystyczna zabawa, z „granicznymi” opowieściami
16.00 – przy dobrej widoczności sztuczne ognie na szczycie

Koordynatorem wyjazdu jest Waldek Brygier (waldek@naszesudety.pl) i do niego należy zgłaszać chęć udziału w imprezie. Na zgłoszenia czekamy już, bowiem organizacja wiąże się z rezerwacją noclegów w schronisku. Wyjazd grupy zasadniczej planowany jest na sobotni ranek, prywatnymi samochodami, powrót w niedzielę. Istnieje również prawdopodobieństwo, że część uczestników pojedzie w piątkowy wieczór, by przenocować na miejscu i rano spokojnie dotrzeć na Przełęcz Mokrą.

Uczestnicy wyjazdu sami opłacają wszystkie koszty związane z wyjazdem, także ubezpieczają się we własnym zakresie.