Rajd Ptasi - relacja
19-20 maja 2007 r.

Rajd Ptasi odbył się w dniach 19-20 maja 2007 r. Organizatorem był Zbyszek Sroka, ornitologicznie i krajoznawczo wspaniale poprowadził Janusz Szymczyk (Traper) przy niewielkiej pomocy Andrzeja Wojciechowskiego. Uczestniczyło łącznie 10 osób (razem z prowadzącymi). Rajd miał charakter prywatnego wyjazdu i odbył się po kosztach własnych. Przemieszczaliśmy się trzema prywatnymi samochodami oraz tu i ówdzie pieszo. Pogoda była wspaniała, słoneczna; w drugi dzień nieco upalna.

Całość wycieczki była realizowana wg schematu: dojazd samochodami do punktu obserwacyjnego nad wybranym stawem i obserwacje przez lornetki i lunetę (powiększenie do 60 razy - właśnie przy tym powiększeniu było najwięcej ciekawych obserwacji) ptaków na i nad stawem, po czym dojazd do kolejnego stawu i.t.d. W sumie zaliczyliśmy w ten sposób obserwacje na 21 stawach w kompleksach stawowych: Radziądz, Jamnik, Ruda Sułowska i Stawno. Ponadto zaliczyliśmy kilka krótkich przejść: ścieżką przyrodniczą koło Rudy Żmigrodzkiej, przez park w Postolinie, na Wzgórze Joanny koło Milicza, dookoła Kompleksu Ruda Sułowska i przez park w Miliczu.

Podczas całej wycieczki zaobserwowaliśmy lub usłyszeliśmy aż 76 gatunków ptaków (62 zaobserwowanych, 39 usłyszane), w większości oczywiście związanych ze środowiskiem wodnym. M.in. widzieliśmy: bielika, gągoła, gęgawę, łabędzia krzykliwego, płaskonosa, perkozka, sieweczkę obrożną i wiele innych. Ponadto obejrzeliśmy na jednym z sędziwych dębów ślady żerowania kozioroga dębosza. Widzieliśmy też dąb w parku w Miliczu o obwodzie ok. 7 metrów.

Niezapomniane wrażenia pozostały po noclegu w "Głowaczówce": niesamowity żabi koncert dookoła całej wsi, wieczór przy ognisku z pieczeniem kiełbasek i oglądaniem przez "podrasowaną" lunetę (powiększenie 200 razy) planet na wygwieżdżonym niebie (Wenus, Saturna i Jowisza). No i sam obiekt - sympatyczny, z dobrymi warunkami bytowymi.

Gorąco zapraszam wszystkich chętnych na pokaz zdjęć z Rajdu dnia 24.05.2007 o godz. 18:00 w Klubie Turysty Oddziału Wrocławskiego PTTK, Rynek-Ratusz 11/12, IV piętro.

Andrzej Wojciechowski (Astronom)