Podsumowanie Rajdu Szlakiem Orłowicza
zorganizowanego z okazji 100-lecia turystyki akademickiej

Dzień 16 stycznia 1957 roku uważany jest za datę powstania Akademickiego Klubu Turystycznego we Wrocławiu. Dokładnie w 50 rocznicę tego wydarzenia postanowiliśmy podsumować ubiegłoroczne obchody 100-lecia turystyki akademickiej, upamiętniające jednocześnie osobę dra Mieczysława Orłowicza, który w 1906 roku doprowadził do powołania do życia AKT we Lwowie.

W całym kraju środowiska akademickie w 2006 roku uczciły wspomnianą rocznicę poprzez organizację szeregu imprez, spotkań i rajdów turystycznych. W Sudetach największą był cykl dziewięciu rajdów organizowanych przez nasze koło. Przeszliśmy Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza od Prudnika w Górach Opawskich po Świeradów-Zdrój w Górach Izerskich, łącznie ponad 400 kilometrów marszu. W sumie w przejściu Głównego Szlaku Sudeckiego wzięło udział 66 osób, w tym część z uczestników brała udział w kilku etapach. Łącznie zdobyliśmy ponad 7000 punktów GOT, a jedna z uczestniczek – Basia Malinowska – wzięła udział we wszystkich etapach zdobywając łącznie 557 punktów GOT.

16 stycznia 2007 roku spotkaliśmy się w Klubie Turysty w Oddziale Wrocławskim PTTK na podsumowaniu Rajdu Szlakiem Orłowicza. Na spotkanie przybyło 50 osób, w tym wielu dawnych członków AKT, czynnie działających od chwili powstania organizacji we Wrocławiu. Szczególnie miło było nam gościć założycieli wrocławskiego AKT: Krystynę Dobkowską, Ludwika Wąsa i Janusza Czerwińskiego. W trakcie spotkania Bartłomiej Ranowicz przedstawił sylwetkę Mieczysława Orłowicza i przybliżył nam jego liczne, jak się okazało, wędrówki po Sudetach, a Andrzej Wojciechowski pokazał kilkadziesiąt przeźroczy z przebiegu Rajdu.

Później nastąpiła część chyba najbardziej oficjalna, a mianowicie wręczenie pięknych odznak 100-lecia turystyki akademickiej wszystkim uczestnikom Rajdu, którzy zdobyli przynajmniej 100 punktów GOT. Takich osób w sumie było 21, każda z nich otrzymała również certyfikat oraz kilka upominków w postaci kalendarzy ściennych, książek i map. Z pustymi rękoma nie odeszli również pozostali uczestnicy Rajdu, którzy oprócz certyfikatu potwierdzającego ilość przebytych kilometrów Głównego Szlaku Sudeckiego, otrzymali mapy turystyczne. Z trójki liderów, nieobecna była jedynie Beata Borak (trzecia w rankingu GOT – 372 punkty), natomiast Basia Malinowska otrzymała wspaniale wydany Atlas Gór Polski, a Krzysiek Kultys (467 punktów GOT) książkę Góry Polski. Najmłodsza z obecnych na sali uczestniczek Rajdu, Zuzia (4 lata), otrzymała piękną książkę o zwierzętach (najmłodszą uczestniczką Rajdu była mała Madzia, ale nie mieliśmy szczęścia gościć jej na spotkaniu). Uhonorowaliśmy również przewodników, którzy wspaniale poprowadzili kolejne etapy Rajdu: Daromiłę Lis, Andrzeja Wojciechowskiego i Waldka Brygiera. Nieobecny był czwarty z prowadzących Krzysiek Borkowski.

Dalsza część spotkania upłynęła w atmosferze wspomnień i barwnych opowieści członków dawnego AKT. Dużą atrakcją była też kronika należącego do nurtu AKT-owskiego Koła Turystycznego Politechniki Wrocławskiej, przyniesiona na spotkanie przez Jerzego Kraśniewskiego. Trzytomowa kronika, prowadzona od założenia Koła w latach 60-tych, to prawdziwe źródło historyczne, dokumentujące nie tylko turystyczne wyjazdy i spotkania, ale również ich tło, np. lata stanu wojennego. Można było w niej zobaczyć m.in. imienną przepustkę na przysięgę wojskową czy koperty listów otrzymanych z miejsc odosobnienia od internowanych członków Koła. Niezwykle miłym elementem spotkania było odśpiewanie hymnu AKT, a bardzo ważnym akcentem  - wyrażenie chęci wspólnego zorganizowania dużej imprezy z okazji 50-lecia wrocławskiego AKT, w której wzięliby udział zarówno starzy AKT-owcy, jak i młoda gwardia, kultywująca tradycje AKT. Przeprowadzone zostały wstępne rozmowy i wkrótce z pewnością dojdzie do spotkania, które będzie miało na celu skonsolidowanie działań zmierzających do organizacji tej imprezy. Zostaną na nie zaproszeni przedstawiciele obecnie jeszcze działających kół wchodzących w skład AKT (m.in. Studenckie Koło Przewodników Sudeckich i AKT działające na Uniwersytecie Przyrodniczym), a także dawni członkowie AKT. Spotkanie to prawdopodobnie odbędzie się w gościnnych progach zamku w Wojnowicach, którym zawiaduje obecny na spotkaniu AKT-owiec Franciszek Oborski.

Spotkanie udało się znakomicie, ale nie byłoby tak barwne, gdyby nie prelegenci: Bartłomiej Ranowicz i Andrzej Wojciechowski, a także sponsorzy, wśród których trzeba wymienić patronów medialnych naszych imprez – czasopisma Karkonosze, Sudety i Na Szlaku – wszystkie one obdarowały uczestników spotkania swoimi czasopismami. Osobne podziękowania należą się Wydawnictwu PLAN za kalendarze i mapy oraz serwisowi turystycznemu naszesudety.pl za kalendarze, mapy i książki dla uczestników Rajdu. Serdecznie dziękuję też członkom AKT i sympatykom, którzy walnie przyczynili się do organizacji imprezy.

Waldek Brygier
mający przyjemność prowadzić spotkanie