Akademicki Klub Turystyczny

Oddział Wrocławski PTTK
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze


Menu:

AKT Wrocław
Aktualności
Imprezy
Archiwum
Wydawnictwa
Ciekawe linki
Napisz do nas

Czerwiec z namiotem
14-15 czerwca 2008 r.

     Rajd AKT "Czerwiec z namiotem" odbył się w dniach 14-15 czerwca 2008. Uczestniczyło 9 osób, które pod przewodnictwem Andrzeja Wojciechowskiego przeszły trasę liczącą dokładnie wg GPS-a 13,7 km i 930 m sumy podejść (a zatem 23 pkt. GOT): Wodospad Wilczki - Międzygórze - Schronisko "Na Śnieżniku" - Śnieżnik (1426 m) - Stroma (1166 m) - Jaskinia Niedźwiedzia - Kletno, po czym był przejazd busem na Łąkę Szczęsnego i na niej biwak. Ten dzień upłynął pod znakiem dobrej pogody (bezdeszczowo, raczej pochmurno) i "ścian płaczu", czyli stromych podejść i zejść. Zejście ze Stromej na przełaj, wprost w dół do Drogi WOPistów było gwoździem programu: stromizna o nachyleniu 42%, przez borówczyska i powalone drzewa. A potem podziwianie w okolicach Jaskini Niedźwiedziej ponorów, Wielki Leja krasowy, wywierzysk.

     Na Łące Szczęsnego w Stroniu Śląskim spędziliśmy niezapomniany wieczór w towarzystwie 9 prezesów AKT i SKPS oraz licznie przybyłych (76 osób) członków i sympatyków tych organizacji. Były otrzęsiny nowych przewodników SKPS, pokaz zdjęć z różnych imprez, pieczenie kiełbasek na ognisku i oczywiście turystyczne śpiewogranie do białego rana, przy akompaniamencie gitary oraz rzekotek z pobliskiej łąki.

     Inicjatorem zlotów był śp. Włodek Szczęsny, niezrównany organizator, podróżnik, wspaniały towarzysz wielu wyjazdów i wypraw, którego wielokrotnie wspominaliśmy przy ognisku. W tym roku odbył się IX Zlot Prezesów na Łące Szczęsnego.Łącznie na zlocie była rekordowa ilość 76 osób, które dotarły na miejsce pieszo, a także w 22 samochodach. Rozstawiono 33 namioty (kolejny rekord). Przybyło 9 prezesów 12 kadencji: Piotr Adamski (prezes SKPS 1983-84), Krzysztof Borkowski (prezes SKPS 1981-82), Krzysztof Jaworski (prezes SKPS 1986-87), Jolanta Łabędzka-Benisz (prezes SKPS 1988-90 - 2 kadencje), Kamila Machniowska (prezes AKT na Uniwersytecie Przyrodniczym od 2008), Marek Mołczan (prezes SKPS 1994-95), Krzysztof Rostek (prezes SKPS od 2005 r. - 2 kadencje), Ludmiła Sobota (prezes SKPS od 2008), Anna Szczęsna - główny organizator imprezy (prezes SKPS 1982-83 i 1984-85 - 2 kadencje). Tradycyjnie już była doprowadzona wężem gumowym woda, a także prąd elektryczny. Wieczorem przy ognisku odbyło się blachowanie 5 nowych przewodników SKPS. Dzielnie znieśli różne próby, przeszli przez testy sprawnościowe tudzież konsumpcję pikantnej zupki, po czym złożyli przysięgę przewodnicką i otrzymali blachy przewodnickie. Potem jeszcze był pokaz zdjęć z różnych imprez. No i oczywiście turystyczne śpiewogranie do białego rana. Kolejny X Zlot Prezesów będzie w dniach 13-14 czerwca 2009 r.

     Nazajutrz był przejazd busem do Bielic i przejście trasą długości 16,8 km, suma podejść 484 m (a zatem 22 pkt GOT): Bielice - rezerwat "Puszcza Śnieżnej Białki" - Rudawiec (1112 m) - Rude Krzyże (1056 m) - Jawornik Graniczny (1026 m) - Kocie Wzgórze (990 m) - Jelenia Kopa (971 m) - Sierstkowa (974 m) - Przeł. Płoszczyna (817 m) - Przeł. Staromorawska 794 m) - Bolesławów, skąd powrót busem do Kłodzka i dalej pociągiem do Wrocławia. Pogoda na trasie wędrówki była w kratkę: 6-krotnie nieco popadało, a na deser, na Sierstkowej, był grad, który przeczekaliśmy pod drzewami. Duże wrażenie zrobiła na nas Puszcza Śnieżnej Białki, a zwłaszcza sędziwe jawory, buki, świerki.


Zdjęcia Krzyśka na picasaweb


Zdjęcia Waldemara Stołby i Jana Olczyka:


Na Baszcie Kłodzkiej...

...podziwiamy widok na Bystrzycę Kłodzką i okolice

Wodospad Wilczki

Widok ze szlaku czerwonego na sanktuarium MB Śnieżnej

Przy Schronisku "Na Śnieżniku"

Cała ekipa na szczycie Śnieżnika, 1426 m n.p.m., koło ruin wieży widokowej

Pokonujemy powalone drzewa

Łagodne podejście na Stromą

Na szczycie Stromej

Na szczycie Stromej

A potem było bardzo stromo w dół...

...przez dziury i wykroty

Branie namiaru GPS-em

Na Łące Szczęsnego

Poranny rozgardiasz

Na szlaku między Rudawcem a Rudymi Krzyżami

Zdjęcia Jana Olczyka:


Przewodnik opowiada o Wodospadzie Wilczki

Wyruszamy z Międzygórza

Na szlaku

Widok na dol. Morawy po czeskiej stronie Śnieżnika

W kopule szczytowej Śnieznika można spotkać sztucznie sadzoną kosodrzewinę

Prezesi AKT i SKPS przy ognisku

Nocne śpiewogranie przy ognisku

Nocne śpiewogranie przy ognisku

Nocne śpiewogranie przy ognisku

Nocne śpiewogranie przy ognisku

W Puszczy Śnieżnej Białki przy sędziwym jaworze...

...i równie starym świerku

Na puszczańskim szlaku

Coraz bliżej szczytu

W borówczyskach na szczycie Rudawca

Przeczekujemy gradobicie na Sierstkowej

Odpoczynek na Przeł. Płoszczyna

Przy pomnikowej lipie w Bolesławowie, u celu wędrówki