FORUM

Mała Fatra
11-14 czerwca 2009 r.

Mała Fatra to jedne z najpiękniejszych gór, jakie udało mi się odwiedzić. Strzeliste, postrzępione szczyty sąsiadują tutaj z łagodnymi wydawałoby się wzniesieniami, które jednak osiągają wysokości grubo ponad 1500 m npm. Na szlakach spotkać można miejsca godne alpejskich via ferrat, ale jednocześnie mnóstwo tutaj pięknych, niezwykle malowniczych dolin, których dnem płyną strumienie, a wiosną ich zbocza zamieniają się w swoisty ogród pełen rozmaitych roślin. Czego można chcieć więcej od gór?

Wyjazd, który proponujemy, trwał będzie cztery dni i wykorzystuje dzień wolny, jakim jest Boże Ciało. Wyjeżdżamy wcześnie rano, o godz. 5.00, w czwartek 11 czerwca, z placu przy ul. Dawida, wracamy w niedzielę, 14 czerwca, wieczorem około godz. 21.00. Do naszej dyspozycji będzie autokar, który służył nam będzie jedynie jako środek transportu na miejsce startu wycieczek i powrót z nich do Żyliny – wszystkie wycieczki będą piesze, dwa środkowe dni wykorzystamy w pełni, a więc należy być przygotowanym na całodzienną wędrówkę.

Podczas Rajdu skorzystamy z gościnności schroniska w Żylinie, noclegi są z pościelą, w pokojach 4-osobowych, sanitariaty i łazienki na korytarzu. 400 m od schroniska znajduje się supermarket, 700 m mamy do restauracji, kościoła i kolejnych sklepów. Do centrum Żyliny jest nieco dalej, ale kursuje komunikacja miejska, blisko schroniska jest również stacja kolejowa, skąd można dojechać do centrum. W schronisku jest niewielki aneks kuchenny, niestety naczynia trzeba mieć swoje – warto więc zabrać kubek, sztućce i jakąś menażkę (lub grzałkę), w której można będzie zagotować wodę.

Zaproponowane przez nas trasy zapewniają poznanie najciekawszych miejsc Małej Fatry. Trzeba tutaj dodać, że fragmenty szlaków są miejscami eksponowane, zawsze jednak zabezpieczone linami, które ułatwiają ich pokonanie. Podzieleni będziemy na dwie grupy po ok. 20 osób, co umożliwi nam pełniejsze doznania górskie, estetyczne i psychiczny komfort. Czekają nas również duże przewyższenia, wskazane są więc kijki trekkingowi, które znacznie mogą ułatwić wędrówkę. Skupimy się na poznawaniu gór, w niewielkim tylko stopniu naszą uwagę skupimy na zabytkach, architekturze, czy poznaniu historii regionu. Rzecz jasna nie zabraknie Janosika J

Dzień 1.
Vyšné Kamence – dolina Obšivanka - Malé Nocl’ahy – Chata pod Sokolím – Chata na Gr
úni – Štefanová

Dzień 2.
Hotel Diery – Dolné diery – Horné diery – Tesn rizňa – Medzirozsutce – Vel’ký Rozsutec – Medziholie – Medzirozsutce – Malý Rozsutec – Hotel Diery

Dzień 3.
Vrátna – Snilovské sedno – Vel’ký Kriváň – sedno Bublen – Malý Kriváň – Priehyb – Suchý – Prislop – Chata pod Suchým – Plešel – Strečno

Dzień 4.
Terchová – Jánošíkovcí – Šípková – Šmehýlovci – Novosladovci – Panská Lúka – Terchová

Podane wyżej trasy mogą ulec zmianie lub modyfikacjom

Koszt uczestnictwa w rajdzie wynosi 245 zł (230 zł dla członków AKT). W ramach odpłatności za rajd, jego uczestnicy mają zapewnione: noclegi z pościelą, przejazdy autokarem na Małą Fatrę i z powrotem do Wrocławia oraz przejazdy na miejsce startu wycieczek i powroty z mety wycieczek do schroniska, ubezpieczenie i opiekę pilotów wycieczek zagranicznych. Uczestnicy we własnym zakresie zaopatrują się w prowiant.

Wszelkich informacji n.t. tras, logistyki i warunków udziela Waldek Brygier (tel. 697 913 148, e-mail: waldek@naszesudety.pl). Zapisy przyjmowane są w Biurze Programowym Oddziału Wrocławskiego PTTK, Wrocław, Rynek-Ratusz 11/12, III pietro, tel. 0-71 34 303 44. Uwaga: jedynym potwierdzeniem uczestnictwa w rajdzie jest wpłata odpowiedniej kwoty na konto.

Z A P R A S Z A M Y  !!!