Polska egzotyczna II
Wyprawa rowerowa 17-31 lipca 2008 r.

W ubiegłym roku postanowiliśmy wybrać się na wyprawę rowerową. Do poznania wschodnich rubieży naszego kraju zainspirował nas przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska Egzotyczna", wydany przez Oficynę Wydawniczą REWASZ. Ta wyjątkowa pozycja opisuje w ciekawy sposób historię, kulturę, życie mieszkańców i ich zwyczaje, religię, a także zabytki, wśród których znaleźć można drewnianą architekturę, kościoły, cerkwie, czy meczety.

"Dla rasowego krajoznawcy te ciągle jeszcze nie odkryte przez turystykę i słabo penetrowane tereny są szczególnie atrakcyjne ze względu na ograniczające dostępność przygraniczne położenie oraz niewielką gęstość zaludnienia. Tutejsze wioski, jak zresztą na całej ścianie wschodniej, stale się wyludniają, coraz więcej jest opuszczonych gospodarstw, część ziem uprawnych leży odłogiem, zasypywana przez piaski i porastająca młodym lasem, zamieniając się w prawdziwe dzikie pola. Stopniowo tworzy się obraz iście kresowego Dzikiego Wschodu, niemal na krańcach cywilizacji".

Wyprawa traktowana jest jako wyjazd krajoznawczy, mający na celu poznanie specyfiki odwiedzanego regionu i jego zabytków. Postaramy się poznać kulturę i wierzenia mieszkańców, wejść do cerkwi i meczetów, zobaczyć najciekawsze zabytki, ale będzie też z pewnością czas na wypoczynek nad wodą, może wyskoczymy też do naszych wschodnich sąsiadów na krótką wycieczkę?

Plan wyjazdu zakłada "przerobienie" drugiej części przewodnika, a więc teren od Drohiczyna przez Janów Podlaski, Terspol, Kodeń, Włodawę, Dorohusk, Horodło, Kryłów, Hrebenne, Horyniec, Wielkie Oczy, po Medykę i Przemyśl.

Łącznie czeka nas przejechanie blisko 600 kilometrów, ale nie zamierzamy pokonywać dziennie więcej niż 50-60 kilometrów (3-5 godzin samej jazdy), bowiem po drodze będziemy sporo zwiedzać. Spać będziemy w namiotach, jeśli się da i będzie to bezpieczne to "na dziko", ale odwiedzimy też kampingi, gdzie będzie okazja dokładniej umyć się i pobyć nieco w cywilizowanych warunkach.

Poszczególne etapy:
Podlasie nadbużańskie
- Szlakiem męczeństwa unitów
- Forty. Tatarzy i neounici
- Z sanktuarium kodeńskiej Madonny do klasztoru w Jabłecznej
- Na nadbużańskich łęgach i skarpach
- Przez Polesie Wołyńskie
- Na Grzędzie Horodelskiej
- Dzikie Pola XX wieku
- Wołyń Zachodni
- W Kotlinie Pobuża
- Przez Roztocze Południowe
- Okolica zapomnianych cerkwi
- Brama Przemyska

Jeśli masz ochotę pojechać z nami, przyłącz się do nas, ale najpierw napisz maila. 5-6 lipca zapraszamy Cię na wyjazd rowerowy do Chatki Chomika na Pogórzu Izerskim (Rajd Czereśniowy). Będzie to okazja do spróbowania swoich sił w naszym towarzystwie (na pewno dasz radę, bo nie interesuje nas wyczyn...), a także poznania się nawzajem.

zobacz relację z wyjazdu w 2007 roku