Polska egzotyczna
Wyprawa rowerowa 14-29 lipca 2007 r.

W tym roku postanowiliśmy wybrać się na wyprawę rowerową. Do poznania wschodnich rubieży naszego kraju zainspirował nas przewodnik Grzegorza Rąkowskiego "Polska Egzotyczna", wydanego przez Oficynę Wydawniczą REWASZ. Ta wyjątkowa pozycja opisuje w ciekawy sposób historię, kulturę, życie mieszkańców i ich zwyczaje, religię, a także zabytki, wśród których znaleźć można drewnianą architekturę, kościoły, cerkwie, czy meczety.

"Dla rasowego krajoznawcy te ciągle jeszcze nie odkryte przez turystykę i słabo penetrowane tereny są szczególnie atrakcyjne ze względu na ograniczające dostępność przygraniczne położenie oraz niewielką gęstość zaludnienia. Tutejsze wioski, jak zresztą na całej ścianie wschodniej, stale się wyludniają, coraz więcej jest opuszczonych gospodarstw, część ziem uprawnych leży odłogiem, zasypywana przez piaski i porastająca młodym lasem, zamieniając się w prawdziwe dzikie pola. Stopniowo tworzy się obraz iście kresowego Dzikiego Wschodu, niemal na krańcach cywilizacji".

Wyprawa traktowana jest jako wyjazd krajoznawczy, mający na celu poznanie specyfiki odwiedzanego regionu i jego zabytków. Postaramy się poznać kulturę i wierzenia mieszkańców, wejść do cerkwi i meczetów, zobaczyć najciekawsze zabytki, ale będzie też z pewnością czas na wypoczynek nad wodą, może wyskoczymy też do naszych wschodnich sąsiadów (Litwa, Białoruś) na krótką wycieczkę?

Plan wyjazdu zakłada "przerobienie" pierwszej części przewodnika, a więc teren od Suwałk, poprzez Jezioro Hańcza, Sejny, Sokółkę, Kruszyniany, Białowieżę, Czeremchę po Mielnik i Siemiatycze. Łącznie czeka nas przejechanie blisko 600 kilometrów, ale nie zamierzamy pokonywać dziennie więcej niż 50-60 kilometrów (3-5 godzin samej jazdy), bowiem po drodze będziemy sporo zwiedzać. Spać będziemy w namiotach, jeśli się da i będzie to bezpieczne to "na dziko", ale odwiedzimy też kampingi, gdzie będzie okazja dokładniej umyć się i pobyć nieco w cywilizowanych warunkach.

Poszczególne etapy:
- Kraina piękna jak baśń
- Na polski biegun zimna
- Na tropie Indian Europy
- Litewską ścieżką
- Śladami Miłosza
- Puszcz litewskich przepastne krainy
- Okolicą nadniemeńską
- W krainie sokólskich wiatraków
- Do niedoszłej stolicy świata
- Tatarskim szlakiem
- Przez stepy nad Świsłoczą
- W ostępach królewskiej puszczy
- Skrajem Polesia
- Do prawosławnej Częstochowy
- W dolinie Bugu

Jeśli masz ochotę pojechać z nami, przyłącz się do nas, ale najpierw napisz maila. 7-8 lipca zapraszamy Cię na wyjazd rowerowy do Chatki Chomika na Pogórzu Izerskim. Będzie to okazja do spróbowania swoich sił w naszym towarzystwie (na pewno dasz radę, bo nie interesuje nas wyczyn...), a także poznania się nawzajem. Szczegóły znajdziesz na stronie poświęconej temu wyjazdowi.