Spotkanie AKT - 10 stycznia 2008 r.
50 lat telewizji na Dolnym Śląsku.
Dzieje dwóch stacji nadawczych: Ślęży i Śnieżnych Kotłów

Zbliża się rocznica 50-lecia telewizji na Dolnym Śląsku. Ale nie studia przy ul. Karkonoskiej, tylko stacji nadawczej na Ślęży. Działa ona od 1 lutego 1958. Zbudowano ją w rekordowo krótkim czasie, a nie było to ujęte wcześniej w planie. Po prostu społeczeństwo w roku 1957 nagle się zjednoczyło, znaleźli się mądrzy ludzie, którzy sprawą pokierowali i w efekcie uzyskaliśmy szybko nowe medium i nowe okna na świat.

A że za własne pieniądze - miało to wielkie znaczenie moralne i kulturowe: Dolny Śląsk za sprawą fal radiowych połączył się trwale z resztą Polski. Przecież polityka naszych władz centralnych po roku 1948 była zaprzeczeniem hasła "Ziemie Zachodnie wróciły do macierzy".

Dziś R i TV traktujemy z pozycji wygodnego konsumenta - jak wodę w kranie - to musi być i już. Pół wieku temu było inaczej. Czasami przedstawiam to tak: wyobraźmy sobie, że wszyscy w Europie Zachodniej, a w Polsce w Warszawie i Łodzi, mają już sieć komputerową, Internet, a my na Dolnym Śląsku jeszcze nie. Czemu? Bo władze w stolicy informują nas, że nie ma obecnie takich możliwości technicznych i finansowych, że może to otrzymamy za 5-10 lat... Bajka? Ale to tak wyglądało. Gdyby nie inicjatywa społeczna w roku 1957,  to na telewizję polską czekalibyśmy nie 8 miesięcy (tyle to trwało), ale 5-10 lat! Dlatego warto przypomnieć, jak to przed 50 laty było... i pokazać jak jest dzisiaj oraz na koniec powiedzieć nieco o przyszłości.

Witold Papierniak

Prelekcja odbędzie się podczas Spotkania AKT, 10 stycznia 2008 r. w Klubie Turysty Oddziału Wrocławskiego PTTK, Rynek-Ratusz 11/12, IV piętro. Początek, godz. 18.30.

Zobacz szczegóły naszych Spotkań
Kalendarz imprez organizowanych przez AKT