Akademicki Klub Turystyczny

Oddział Wrocławski PTTK
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze


Menu:

AKT Wrocław
Aktualności
Imprezy
Archiwum
Wydawnictwa
Ciekawe linki
Napisz do nas

 

Rajd 50-lecia AKT

     Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się w jakikolwiek sposób do zorganizowania Rajdu 50-lecia Akademickiego Klubu Turystycznego. Dzięki Waszej pomocy impreza udała się znakomicie, a przybyli na nią goście mogli spędzić miło czas w doborowym towarzystwie. Mam nadzieję, że podobne imprezy będziemy organizować częściej, może nie w tak ogromnej skali, ale zawsze w dobrym nastroju i przyjemnej atmosferze. Dziękuję i zapraszam na kolejne imprezy organizowane przez AKT...

Waldek Brygier
Prezes AKT


SPRAWOZDANIE

     Rajd 50-lecia Akademickiego Klubu Turystycznego odbył się w dniach 20-21.10.2007 z okazji założenia 16 stycznia 1957 wrocławskiego AKT. Organizatorami byli AKT Oddziału Wrocławskiego PTTK oraz AKT na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Uczestniczyło w nim łącznie 141 osób (86 z PTTK i 55 z UP), w tym 6-osobowa kadra w składzie: Andrzej Wojciechowski (PTTK) i Łukasz Ocharski (UP) – kierownictwo Rajdu, przewodnicy: Waldemar Brygier, Krzysztof Margan, Kamila Machniowska i Daromiła Lis (tylko pierwszy dzień). Wśród uczestników byli członkowie założyciele AKT: Ludwik Wąs, Krystyna Dobkowska, Andrzej Małecki i Paweł Michalak. Obecni też byli prezesi AKT bądź kół AKT: Ludwik Wąs (prezes AKT 1960-62, dwie kadencje), Franciszek Krawczyński (prezes AKT w 1964 r.), Andrzej Grzegorczyk (prezes AKT 1964-66), Waldemar Brygier (aktualny prezes AKT, od 2002 r., trzy kadencje), Jerzy Cholewa (prezes Studenckiego Koła Przewodników Sudeckich – SKPS – 1975-77, dwie kadencje), Barbara Kornacka (prezes SKPS 1978-80, dwie kadencje), Jolanta Łabędzka (prezes SKPS 1988-90, dwie kadencje) i Katarzyna Potocka-Brygier (prezes SKPS 1996-97), Krzysztof Mizgalski (prezes AKT AR w 1979 r.), Beata Jellonek, Adam Jellonek i Łukasz Ocharski (aktualny prezes AKT UP).

     Rajd rozpoczął się od zbiórki uczestników na 20.10.2007 o godz. 7:00 na parkingu koło Poczty Głównej we Wrocławiu. W tej części imprezy uczestniczyły 83 osoby. W godzinach 7:20-11:00 nastąpił przejazd do Dusznik Zdroju i do Zieleńca, skąd wyszły na pieszą trasę cztery grupy:
   – grupa 43 osobowa z AKT PTTK pod przewodnictwem Waldemara Brygiera i Daromiły Lis pokonała trasę liczącą 15 km i 18 pkt GOT: Zieleniec – Masarykova chata (postój na posiłek) – Šerlich(1025 m) – Zielony Garb (1026 m) – Orlica (1084 m) – Ostružník (982 m) – Olešnice v Orlickich horach – Kocioł – Lasek Miejski,
   – grupa 34-osobowa z AKT UP pod przewodnictwem Łukasza Ocharskiego i Kamili Machniowskiej pokonała trasę, jak wyżej,
   – grupa 6-osobowa pod przewodnictwem Krzysztofa Margana pokonała trasę liczącą 13,4 km i 21 pkt GOT: Duszniki Zdr. – Ludowe – Zamek Homole (733 m) – Grodziec (803 m) – Leśna – Lewin Kłodzki – Lasek Miejski.
   – 3 osoby dotarły na miejsce samodzielnie trasą: Kozia Hala – Olešnice v Orlickich horach – Kocioł – Lasek Miejski.

     Pogoda tego dnia była pochmurna, śnieżno-deszczowa. W wyższych partiach gór była praktycznie zima. Uczestnicy jednak poradzili sobie dzielnie z tymi dość trudnymi warunkami.

     Po południu i wieczorem go Ośrodka „Maria” dojechali własnymi samochodami pozostali uczestnicy Rajdu – 43 osoby. Łącznie w wieczornej imprezie jubileuszowej uczestniczyło 141 osób; 130 osób było na noclegu.

     O godz. 18:00 był posiłek – pyszny bigos z chlebem i herbatą.

     O godz. 20:30 rozpoczęła się główna impreza jubileuszowa. Obecnych uczestników powitał Andrzej Wojciechowski. Szczególnie gorące było powitanie członków-założycieli oraz prezesów AKT. Minutą ciszy uczczono pamięć 29 zmarłych Członków AKT. Następnie aktualni prezesi Waldemar Brygier i Łukasz Ocharski oficjalnie otworzyli imprezę. Odśpiewano hymn wrocławskiego AKT. Uczestnicy obejrzeli przepiękną nastrojową prezentację multimedialną zdjęć Henia Rozwarzewskiego z imprez AKT z lat 60-tych, a także zdjęcia z tych czasów Andrzeja Grzegorczyka i zdjęcia bardziej współczesne Andrzeja Wojciechowskiego, prezentujące dzisiejszą działalność AKT w Oddziale Wrocławskim PTTK. Na salę wniesiono wielki tort z 50-świeczkami, który aktualni prezesi (Waldek i Łukasz) zgasili jednym dmuchnięciem! A potem aż do godziny 4. rano było wspaniałe śpiewogranie, najpierw starszych członków AKT, potem, bardziej nastrojowo, zespołu SETA (Studencka Elipsa Turystyczno-Artystyczna) z Uniwersytetu Przyrodniczego, który specjalnie przyjechał na imprezę.

     W niedzielę była nieco zaspana (po długiej nocnej imprezie) pobudka i o 9:00 śniadanie (na własny koszt uczestników). Po czym 83 osoby wyjechały o 11:00 autokarem na Przeł. Lisią i do Karłowa, skąd około 11:30 wyruszyły na trzy trasy piesze:
   – grupa 19 osób pod przewodnictwem Krzysztofa Margana pokonała trasę liczącą 8,4 km i 11 pkt GOT: Przeł. Lisia – Białe Skały – Karłów – Szczeliniec Wielki – Karłów,
   – grupa 28 osób pod przewodnictwem Waldka Brygiera pokonała trasę liczącą 7 km i 7 pkt GOT: Karłów – Kamień Popielny – Pusta Ścieżka – Radków.
   – grupa 27 osób pod przewodnictwem Łukasza Ocharskiego i Kamili Machniowskiej
   – 9 osób samodzielnie pospacerowało sobie po okolicach Karłowa.

     Tym razem pogoda była nieco lepsza – nie padało, było pochmurno i dość chłodno, po południu wyjrzało nawet słońce. Na szlakach była niewielka ilość topniejącego śniegu.

     W godzinach 15:30-18:15 nastąpił przejazd autokarem z Karłowa przez Radków i Kłodzko do Wrocławia. Impreza zakończyła się o 18:15 na parkingu przy Poczcie Głównej we Wrocławiu.

     Podsumowując: impreza była niezwykle udana – wspaniali uczestnicy, pełni energii, mimo niekiedy zawansowanego wieku ciągle młodzi i żywiołowi. Niektórzy po raz pierwszy od wielu lat ponownie spotkali się i mogli powspominać tamte lata, czasy swoich studiów, młodzieńczych rajdów i obozów. Należy żywić nadzieję na jeszcze niejedno spotkanie w tym gronie w przyszłości.

kierownik Rajdu
Andrzej Wojciechowski


Zdjęcia Lidki Popiołek:


Zdjęcia Aśki Odrowąż:


Zdjęcia Waldka Brygiera:

Rajd rozpoczęliśmy w śniegu, który całkowicie nas zaskoczył. Nastroje jednak były wyśmienite i nikomu śnieg nie przeszkadzał.

Podejście z Zieleńca do schroniska Masarykova chata dało się wszystkim we znaki, ale na górze czekały na nas ciepłe napoje i posiłki

Chuchając w dłonie, przestępując z nogi na nogę, a także bijąc się z myślami, z zainteresowaniem słuchaliśmy Daromiły, która opowiadała o historii

Czasami oczywiście musieliśmy odpocząć na szlaku, by przy okazji dać szansę osobom idącym nieco dalej od czoła grupy

Na miejscu imprezy czekał na nas przepyszny bigos, który wszyscy spałaszowali ze smakiem

Podczas kolacji nawiązywały się bliższe znajomości, a niektórzy krążyli od stolika do kuchni po dokładki

Był oczywiście również urodzinowy tort...

...który dzielne AKT-ówki podzieliły pomiędzy wszystkich uczestników 50-lecia AKT

Początek imprezy był nawet dość oficjalny, potem króciutkie przemówienia dwóch obecnych prezesów, a potem...

...część bardziej nieoficjalna, podczas której zabawy było co nie miara. Piwo lało się za darmo do kufli, dzięki sponsorom

Część wokalna zaczęła się szybko...

...a zwieńczył ją występ zespołu SETA

Ostatni harcerz II RP

Na szlaku w Górach Stołowych